اهمیت وجود کاتریج با کیفیت مناسب در انتخاب شیر آلات

اهمیت وجود کاتریج با کیفیت مناسب در انتخاب شیر آلات

کارتریج چیست و چرا عامل مهمی در خرید شیرآلات محسوب میشود؟


این روزها که مشکل کم‌آبی در کشور ما در هر شهری وجود دارد، اهمیت مصرف درست آب بر همه ما آشکار شده است. خرید شیرآلات یکی از عواملی است که بر میزان مصرف آب در هر خانه تاثیر می‌گذارد.

با خرید انواع شیرآلات غیراستاندارد که برای کاهش مصرف آب طراحی نشده باشند، علاوه بر بالارفتن هزینه‌ها، هدر رفت آب زیاد شده و حتی با کم مصرف کردن نیز نمی‌توانید به طور کامل یقین داشته باشید که نقش موثری در صرفه‌جویی آب ایفا کرده‌اید.

راه حل درست و اصولی، انتخاب شیرآلاتی است که در طراحی آنها به موضوع کاهش مصرف آب و صرفه‌جویی در این مایع حیاتی توجه شده است.

 کارتریج بخش مهمی از شیرآلات مدرن را تشکیل می‌دهد، قطعه‌ای که در داخل بدنه شیر قرار می‌گیرد.

آب پس از وارد شدن به دایورتور و بالا آمدن از بدنه، وارد قسمت کارتریج می‌شود.

قطعه کارتریج وظایف زیر را در شیرآلات بر عهده دارد:

١.سهم آب سرد و گرم را مشخص می‌کند:

در شیرآلات اهرمی با حرکت دادن اهرم شیر به سمت چپ و راست، دمای آب را تغییر می‌دهیم؛ در واقع تنظیم کنترل دمای آب توسط کارتریجی که در شیر قرار دارد، انجام می‌شود و این کارتریج است که درجه حرارت آب گرم و سرد را تنظیم می‌کند.

٢.جریان آب خروجی را کنترل می‌کند :

تنظیم جریان خروجی آب از شیرآلات نیز از وظایف کارتریج است؛ اگر کارتریج بی کیفیت باشد یا دوام کمی داشته باشد، فشار آب خروجی کم خواهد شد.

٣. حرکت روان و بدون مشکل اهرم شیرآلات را ممکن می‌سازد:

صفحات سرامیکی که بین کارتریج و کنترل اهرم قرار گرفته‌اند امکان حرکت بدون ساییدگی و روان اهرم را فراهم می‌آورند. اگر کارتریج جنس و کیفیت خوبی نداشته باشد، اهرم بعد از مدتی سفت می‌شود و برای اینکه شیر را به راحتی باز و بسته کنید دچار مشکل می‌شوید.


عملکرد مناسب و استاندارد کارتریج چه طور به کاهش مصرف آب کمک می‌کند؟

هیچکس دوست ندارد ببیند شیرآلات خانه‌اش، چکه می‌کند. اگر شیرآبی چکه کند، هفت لیتر آب در طول یک روز از این شیر هدر می‌رود.

یک راه‌حل ساده برای رفع این مشکل، خرید شیرآلاتی با کارتریج با کیفیت است؛

در این صورت شیرآلات شما چکه نمی‌کند و می‌توانید از هدررفت آب جلوگیری کنید.  امکان قطع سریع آب توسط اهرم شیرآلات مدرن به کمک کارتریج هم در مقایسه با مکانیزم باز و بسته شدن در شیرآلات سنتی، باعث می‌شود که حدود ٤٠ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شود. مشخص است که از چنین تاثیر بزرگی نمی‌توان چشم پوشید.

اهمیت دوام و جنس کارتریج در شیرآلات یک خانواده ٤ نفره را در نظر بگیرید که هر روز هر نفر در آن ٥ بار به طور میانگین شیر آب را باز و بسته می‌کند، اگر روزانه ٢٠ بار شیر آب باز و بسته شود، این میزان برای یک سال برابر با ٧٥٠٠ بار باز و بسته شدن شیراهرمی است؛ با این حساب سر انگشتی متوجه مقدار کارکرد سالیانه کارتریج یک شیر می‌شوید.


اگر کارتریج از جنس و مقاومت خوبی برخوردار نباشد، به مرور دچار مشکلات زیر می‌شود:

شیر آب چکه می‌کند.

تنظیم دمای دلخواه هنگام چرخاندن اهرم مشکل می‌شود.

فشار آب کم می‌شود.

اهرم سفت می‌شود.

به هنگام بستن شیر، صدای آزاردهنده از آن بلند می‌شود.

کنترل باز و بسته شدن شیر، به مرور ناممکن می‌شود.


شیرآلات اترک با کارتریج مستحکم، هرگز چکه نمی‌کند؛ چون کارتریج مهم است

همین تفاوت در جنس کارتریج و طراحی استاندارد آن، شیرآلات اترک را به انتخابی حرفه‌ای و درست برای خرید شیرآلات بدل کرده است. چرا اترک ؟ چون با اترک  مشکلاتی که در اثر بی کیفیت بودن کارتریج برای شیرآلات به وجود می‌آید را تجربه نخواهید کرد. دوام و عمر کارتریج‌های استفاده شده در شیر‌آلات اترک آنقدر بالاست که تا سال‌ها از تعویض کارتریج بی نیاز می‌شوید و شیرآب شما به چکه کردن نمی‌افتد.

 

نظر بدهید