تعمیر شیر آلات اهرمی

تعمیر شیر آلات اهرمی

اولین قدم در زمان تعمیر شیر اهرمی، بررسی علت اشکال پیش آمده است. علت سفت شدن شیر اهرمی یا هرز شدن شیر آب با علت کم شدن فشار آب شیر اهرمی تفاوت دارد و نحوه تعمیر شیرهای اهرمی با توجه به هر علت متفاوت است. تعمیر کارتریج شیر اهرمی، تعمیر چکه شیر آب، برطرف کردن فشار کم شیر اهرمی، تعویض مهره شیر اهرمی و تعمیر شیر پیسوار از رایج ترین روش های تعمیر شیرآلات است.

تعمیرشیراهرمی                                                                                                                                                                    

اولین گام در تعمیر شیرآلات اهرمی، یافتن علت دقیق مشکل پیش آمده است. اشکالات متفاوت ناشی از عوامل گوناگون هستند و هر یک روش تعمیر خاص خود را دارند..

 

تعمیر کارتریج شیر اهرمی

کارتریج شیر اهرمی در واقع قلب شیر به حساب می آید و با هر بار باز و بسته شدن شیرآلات درگیر می شود. بسیاری از مشکلاتی که در شیرآلات پیش می آید، مانند چکه شیرآلات از کف شیر و یا زیر دسته اهرمی، می تواند ناشی از اشکال در کارتریج باشد. کارتریج یا همان مغزی شیر اهرمی، قطعه ای پیچیده است که کنترل دِبی (میزان خروجی آب) و دمای آب را در شیرآلات اهرمی بر عهده دارد. امکان تعمیر کارتریج شیر اهرمی به صورت خانگی وجود ندارد، چرا که اگر این قطعه از حالت آب بند خارج شود دیگر به کار نمی آید. در صورتی که کارتریج شیر اهرمی شما دچار مشکل شده است، طبق راهنمای تعویض کارتریج شیر اهرمی، آن را تعویض نمایید.

 

تعمیر سفت شدن شیر اهرمی

گاهی اوقات در زمان باز و بسته کردن شیرآلات اهرمی، دسته اهرمی آن ممکن است به سختی و خشکی حرکت کند. انواع علت های سفت شدن شیر اهرمی مانند رسوب گرفتگی و خرابی کارتریج و یا اشکال در تراشکاری محل قرار گرفتن کارتریج ممکن است باعث سفت شدن شیر آب اهرمی شوند؛ امّا به احتمال زیاد مشکل از سفت بودن بیش از حد مهره کارتریج است. مهره کارتریج در زیر قالپاق تعبیه شده است و پس از باز کردن پیج دسته اهرمی و برداشتن قالپاق قابل مشاهده است. این مهره میزان فشار بر روی کارتریج و در نتیجه آزادی عمل حرکت سرامیک های کف کارتریج بر روی هم را تعیین می کند. اگر این مهره زیادی سفت بسته شود، فشار بر روی سرامیک های کارتریج زیاد می شود و به سختی روی هم میلغزند و در نتیجه دسته اهرمی شیر با فشار زیاد حرکت می کند. شما با داشتن ابزار مناسب  می توانید به راحتی این مشکل را در منزل حل کنید.

تعمیر هرز شدن شیر آب

در صورتی که دسته شیر اهرمی بیش از حد روان حرکت کند، مشکل هرز شدن شیر آب وجود دارد. اگر دسته در حدی شل است که پس از باز کردن آب، شیر کم کم به صورت خودکار بسته می شود و دسته به حالت اولیه بر می گردد، احتمالاً مهره کارتریج شل بسته شده است. این مهره میزان فشار بر روی دو صفحه سرامیکی کف کارتریج و در نتیجه آزادی سر خوردن آن ها بر روی هم را تعیین می کند. اگر مهره کارتریج زیادی شل بسته شود، فشار بر روی سرامیک های کارتریج و اصطکاک میان آنها کم می شود و به دلیل وزن دسته شیر اهرمی به راحتی روی هم سر می خورند و شیر آب بسته می شود.

تعمیر فشار کم آب در شیر اهرمی و یا قطع شدن جریان آب

در صورتی که فشار آب ساختمان طبیعی است، کم شدن فشار و یا قطع شدن جریان آب ممکن است در اثر جمع شدن شن و ماسه آب در پشت پرلاتورها (آبفشان)، توری کارتریج و یا توری شیر پیسوار است. جهت کاهش احتمال بروز این مشکل، پیش از نصب شیرآلات حتماً چند ثانیه جریان آب را برقرار کنید تا اگر ماسه و یا سنگریزه ای در داخل لوله ها جمع شده است، از مسیر آب خارج شود.

راه حل: در صورتی که فشار آب به دلیل جمع شدن رسوب و ماسه کم شده باشد، با باز کردن قطعه مربوطه، تمیز کردن و بستن آن در جای خود، شیر اهرمی تعمیر می شود. معمولاً برای تعمیر فشار کم در این مواقع اولین قطعه ای که باید با برس و محلول آب و سرکه تمیز و در صورت نیاز تعویض گردد، پرلاتور است.   اگر با تمیز کردن و یا تعویض پرلاتور مشکل حل نشد، توری شیر پیسوار (شیرهای کوچک آب سرد و گرم در زیر سینک یا کاسه روشویی) و یا توری کارتریج را بررسی و در صورت نیاز با محلول آب و سرکه تمیز کنید. برای دسترسی به کارتریج کافی است پیچ دسته اهرمی شیر که معمولاً در زیر نگین آبی و قرمز قرار دارد را باز کنید. با بلند کردن دسته اهرمی و قالپاق می توانید کارتریج را بررسی کنید. در نهایت اگر فشار آب به حالت عادی برنگشت، ممکن است مشکل جایی در سیستم لوله کشی باشد و بهتر است با یک لوله کش حرفه ای تماس بگیرید.

 

تعمیر جا به جا بودن آب سرد و گرم

بعضی اوقات به علت نصب نادرست شلنگ های پیسوار و برعکس بستن شلنگ ها جریان آب گرم و سرد، جا به جا برقرار می شود. برای پیشگیری از این مسأله، پیش از نصب شیرآلات حتماً علاوه بر مطالعه راهنمای نصب شیرآلات، خروجی آب سرد و گرم لوله های اصلی را با ورودی آن ها در شیرآلات تطبیق دهید. همچنین می توانید از کارشناسان نصب با تجربه کمک بگیرید.

راه حل: در صورتی که با باز کردن شیر آب سرد، آب گرم از شیر خارج می شود و برعکس، اشکال مربوط به شیرآلات نیست. بلکه در زمان نصب شیرآلات، لوله های آب سرد و گرم ساختمان به ورودی آب اشتباه در شیرآلات وصل شده اند. برای حل این مشکل کافی است، به واسطه شلنگ پیسوار خروجی لوله آب سرد را به ورودی آب سرد و خروجی لوله آب گرم را به ورودی آب گرم در شیرآلات متصل کنید.

 

تعمیر چکه شیر آب

علت های چکه شیر آب می تواند متفاوت باشد. عواملی مانند عمود نبودن لوله های خروجی سرد و گرم سیستم لوله کشی ساختمان، سوراخ بودن تنه شیر، معیوب بودن اتصالات و قطعاتی مانند اورینگ شیرآلات، کارتریج و سوپاپ دوش، شیلنگ ها و ... از علل مهم چکه شیر آب هستند که هر کدام روش تعمیر خاص خود را دارند.

 

تعمیر شکستگی قطعات شیرآلات

شکستگی قطعات ممکن است در اثر کهنه شدن، استفاده نادرست و یا وارد کردن فشار بیش از حد به قطعات شیر پیش بیاید. معمول ترین بخشی که در اثر فشار دچار مشکل می شود، کارتریج شیرآلات است. اگر دسته اهرمی شیرآلات را با فشار و زور بیش از دامنه مجاز تعیین شده بچرخانید، کارتریج دچار شکستگی می شود و روش تعمیر آن،  تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی است.  باید قطعات آسیب دیده را بیابید و آن ها را تعویض نمایید.

 

تعمیر ترکیدگی بدنه شیرآلات

علاوه بر اشتباهات کاربران، سرمای شدید خصوصاً در مناطق سردسیر ایران نیز ممکن است باعث ترکیدگی بدنه شیرآلات گردد.

روش پیشگیری: برای جلوگیری از ترکیدگی شیرآلات، حتماً قبل از شروع فصل سرمای شدید، فلکه آب شیرآلاتی که در فضای آزاد قرار دارند را ببندید و آب درون شیرآلات را خالی کنید.

راه حل: در صورت ترکیدن بدنه شیرآلات، تنها راه تعمیر شیر اهرمی، تعویض آن ها با شیرآلات جایگزین است.

 

 

در نظر داشته باشید که قیمت بالای شیرآلات و خرید شیرآلات استاندارد، عدم نیاز آن ها به تعمیر را تضمین نمی کند و فقط احتمال آن را کاهش می دهد. تمام شیرآلات ممکن است بسته به شرایط نگهداری و میزان استفاده پس از مدتی دچار مشکلاتی شوند. همانطور که بررسی شد، روش تعمیر شیرآلات اهرمی به اشکال پیش آمده در شیرآلات بستگی دارد. این اشکالات از سفت شدن شیر آب اهرمی، هرز شدن شیر آب و فشار کم آب در شیر اهرمی تا شکستگی و عملکرد نامناسب قطعاتی مانند کارتریج و سوپاپ دوش، متنوع است. قدم اول در تعمیر شیر اهرمی و در کل تعمیر شیرآلات، یافتن علت مشکلات است. هر نوع ایراد نشان دهنده، اشکال در بخش خاصی از شیر است و با بررسی آن نیمی از راه تعمیر شیر آب اهرمی را رفته اید.

شما میتوانید برای مشاهده تمامی محصولات شیر آلات اترک به سایت شیر آلات اترک مراجعه نمایید .

 

نظر بدهید