کاربرد پرلاتور در شیر آلات بهداشتی

کاربرد پرلاتور در شیر آلات بهداشتی

پرلاتور شیرآلات ساختمانی چیست؟

شاید بپرسید راه دیگری وجود ندارد تا خود شیرآلات آب کمتری مصرف کنند؟

باید بگوییم شیرآلات بهداشتی اترک که استاندارد تولید میشوند به خودی خود میتوانند این کار را انجام دهند و از پرلاتور به عنوان وسیله ای که کنترل کننده این فرایند است، استفاده میشود. در واقع پرلاتور؛ جزء لوازم کاهنده مصرف آب بوده که به انتهای شیر ظرفشویی، روشویی، شیردوش و شلنگ توالت متصل میشود. با توجه به اینکه سایز کوچکی دارد اما بسیار تاثیرگذار و مهم است و متشکل از قسمت های مختلفی چون بدنه، واشر، توری و شبکه در هم تنیده شده پلاستیکی و فلزی است.

مکانیزم کلی این قطعه بدین گونه است که دقیقا در هنگام خروج آب از شیر و درست زمانی که به دست شما نرسیده با شیارهایی که دارد هوای اطراف را به داخل کشیده و با ترکیب کردن آب و هوا در توری و شبکه درهم تنیده خود، موجب کاهش حداقل ۵۰ درصدی فشار و میزان خروجی آب میشود و به همین علت به نوعی سرشیر آب هوشمند تبدیل شده است.

پرلاتور در چند نوع تولید میشود؟

پرلاتورها انواع مختلفی دارند که میزان صرفه جویی و نوع جریان آب خروجی در آنها نیز متفاوت است.

پرلاتور هوا دهنده (Aerated stream)

از مرسوم ترین نوع کاهنده آب است چرا که این مدل پرلاتور هوا را با آب مخلوط کرده و جریان آب را حجیم تر و سفید تر به سمت خروجی هدایت میکند.

استفاده از این مدل حس مطلوبی را به همراه دارد به علت ایجاد حس نرمی روی پوست و اینکه به اطراف پاشیده نمی شود.

 پرلاتور میکادو (Mikado stream)

این نوع آبفشان به شکل شگفت انگیزی مهندسی طراحی شده که جریان آب را به طرحی چشمگیر تبدیل میکند. یعنی طرحی بسیار جالب به صورت اشکال هندسی که میتواند در کنار کاهش مصرف آب، نقش خود را به زیبایی ایفا کند.

پرلاتور اسپری کننده  (Spray system)

این نوع پرلاتور برای مواقعی که شما نیاز به جریان آبی آرام و کم فشار مثلا برای شستشوی سبزیجات و… دارید به کارتان می آید. همچنین برای مناطقی که فشار آب کمتر از میزان مورد نیاز برای تولید جریان آب است گزینه مناسبی است.

 پرلاتور لمینار (Laminar stream)

از این مدل معمولا برای مکان های عمومی و یا درمانی بهره میبرند چرا که در این مکان ها فشار آب زیادی نیاز نیست برای شستن دست ها و این پرلاتور وظیفه کنترل جریان آب به صورت مستقیم و بدون هوا را دارد.

پرلاتور اسپری کننده باران (Rain Spray stream)

استفاده از این نوع پرلاتور میتواند تجربه متفاوتی را برای مصرف کننده ایجاد کند چرا که با تحت فشار گذاشتن جریان آب با هوا، آب را به قطرات بارانی و پودری تبدیل میکند.

طریقه تعویض و نصب پرلاتور چگونه است؟

بدین منظور از قطعه ای به نام بوش استفاده میکنیم که همراه با واشر در قسمت سرشیر تعبیه میشود. در بیشتر نمونه ها باز یا بسته کردن بخش سر شیر به وسیله آچار انجام میشود اما این را نیز به خاطر داشته باشید که استفاده از آچار ممکن است به دلیل وجود رسوبات مشکلاتی ایجاد نماید پس بهتر است در برخی مواقع از دست برای بستن استفاده کرد. بنابراین برای انجام این کار ابتدا بعد از قرار دادن پرلاتور در بوش، آن را روی بخش سری شیرآلات قرار داده و سپس در جهت مناسبی بچرخانید. در نهایت برای محکم کردن سردوش از آچار کمک بگیرید.

معرفی دو مدل پرلاتور با تکنولوژی جدید

پرلاتور ضد رسوب: 

در این نوع پرلاتورها به جای استفاده از شبکه توری معمولی از مواد نرم پلاستیک دارای انعطاف استفاده میکنند.

از مهم ترین مزیت‌های کاربری آنها امکان تمیز کردن آسان آنها است یعنی برای تمیز کردن شان تنها لازم است آن را به راحتی با مالش دست تمیز کنید. همچنین با هر بار، باز و بسته کردن آب و فشار آب نیز به راحتی تمیز میشوند و مقدار زیادی از رسوبات به جا مانده در پشت پرلاتور با فشار آب از آن خارج می گردد.

پرلاتور سکه ‌ای: 

 طراحی آن به شکلی است که یک شیار در بخش وسط آن تعبیه شده و مزیت وجود آن این است که به آسانی می‌توانید با حتی یک سکه پرلاتور را باز و بسته کنید و نیازی به آچار نیست. همانطور که نامشان پیداست به همین منظور طراحی شده اند تا به راحتی با یک سکه باز و بسته شوند.

باید گفت امروزه کارخانجات زیادی هستند که در تولید شیرآلات ساختمانی از پرلاتور استفاده می کنند و آن هم به منظور کنترل جریان آب و کاهش مصرف آن است. به نکته انتخاب پرلاتور با توجه به مکان نیز دقت کنید زیرا هر مکانی مثل منازل، اماکن بهداشتی و یا ادارات و … نیاز به پرلاتور مخصوص به خود دارند.

چگونگی تعویض پلاتور شیرآلات

در ابتدا امتحان کنید که اگر با فشار دست میتوانید آن را در جهت خلاف عقربه های ساعت باز کنید و اگر نتوانستید آن را با آچار پلاستیکی مخصوص یا آچار های فلزی سایز ۲۲ الی ۲۸ باز کنید.دقت داشته باشید که در هنگام باز کردن بر اثر فشار بیش از حد پلاتور را نشکنید.بعد از باز کردن پلاتور به یادگی میتوانید رسوبات موجود در آن را تمیز نمایید و اگر خواستید پلاتور خود را با پلاتور جدیدی که تهیه کرده اید تعویض کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که برای جلوگیری از خرابی یا ایجاد رسوبات و در امتداد آن ورود آلودگی به آب و عوض شدن طعم آن، پلاتور شیرآلات خود را حدوداً هر ۶ ماه یک بار تعویض نمایید.

نظر بدهید